Jakiego użyć mleka do zrobienia jogurtu domowego? Czy mleko ze sklepu nadaje się?

To bardzo częste pytanie. Jogurty lub kefiry domowe należy przygotowywać wyłącznie z mleka pasteryzowanego, najlepiej tłustego (im tłustsze mleko tym jogurt smaczniejszy). Mleko pasteryzowane dostępne w sklepach (czyli te przechowywane w lodówkach) dobrze sprawdza się do przygotowania jogurtu. Odradzamy mleko tzw. UHT, czyli stojące w sklepach poza lodówką, choć na nim również można wyhodować jogurt.

W przypadku gdy mamy mleko tzw. prosto od krowy, należy je zagotować, następnie ostudzić do temperatury 37-40 stopni Celsjusza i dopiero wtedy dodać fiolkę lub saszetkę z kulturami bakterii. Pasteryzacja mleka jest niezbędna w celu oczyszczenia mleka z naturalnie występujących w mleku bakterii, których obecność mogłaby uniemożliwić przyjęcie się cennych dla nas kultur bakterii jogurtowych i probiotycznych, którymi chcemy mleko zaszczepić. Pasteryzacja mleka jest również wymogiem bezpieczeństwa. W przypadku mleka prosto od krowy dopuszczalne jest picie go wyłącznie w przypadku gdy mamy pewność, że krowa jest zdrowa.

Co istotne, do przygotowania jogurtu lub kefiru nadaje się również każde inne mleko pochodzenia zwierzęcego, np. kozie, owcze, wielbłądzie, końskie.

Mleko nie jest źródłem bakterii

Jeżeli mamy wątpliwości odn. jakości mleka oferowanego w sklepach, powinniśmy pamiętać, że źródłem dobroczynnych właściwości jogurtu są wyselekcjonowane kultury bakterii jogurtowych np. linii Zakwaski, którymi zaszczepiamy mleko. Mleko które wykorzystamy stanowi dla kultur bakterii wyłącznie pożywkę do rozwoju, a w wyniku działania kultur zmienia się. Nietolerowana przez wiele osób laktoza zostaje przetworzona (w jogurcie 2-3 dniowym już jej nie ma), w procesie fermentacji powstaje korzystny dla nas kwas mlekowy, a produkty przemiany materii niektórych kultur (np. Lactobacillus acidophilus) wytwarzają substancje o działaniu naturalnych antybiotyków, które hamują wzrost mikroorganizmów chorobotwórczych, normalizują pracę przewodu pokarmowego i przywracają prawidłową mikroflorę jelit.

Więcej na temat przygotowania jogurtów w domu przeczytasz w tekście: 

http://bakterie-jogurtowe.pl/jak-zrobic-jogurt/serwatka-w-jogurcie/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *